Sfaturi nutritie inainte si dupa un concurs

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sfaturi nutritie inainte si dupa un concurs

Mesaj  Cristian Florin la data de Mier Ian 16, 2013 5:56 am

In general mesele unui ciclist se impart in cele de dinainte si cele de dupa concurs sau antrenament.
Inainte trebuie sa mananci ceva usor digerabil, cu putere calorica mare. De ce usor digerabil? Pentru ca nu ai nevoie sa mananci ceva care sa-ti ofere energie abia dupa terminarea concursului. Alimentele potrivite ar fi: cereale, paste (veti observa ca pastele se repeta atat de des ca la sfarsitul sezonului le uram), produse de panificatie,fructe confiate, gemuri, dulceturi si creme de ciocolata.
Dupa concurs exista un alt tip de alimentatie bazata pe ceva usor digerabil si hipercaloric dar si ceva bogat in proteine: paste, gratare slabe, multe lichide. Observati cred ca nu aduc aminte de nimic bogat in grasimi si nu pentru ca nu e sanatos, sau ca ataca ficatul ci doar pentru ca eu cred ca cei care fac sport in mod regulat si-au format o anumita dieta care include slana si jumari dar nu zi de zi. Si in plus organismul unui om care face regulat miscare consuma, deci nu prea depune. Asa ca din cand in cand o ceapa cu slana este binevenita, sparge monotonia gratarelor de pui sau curcan si a pastelor
Acum sa amintim putin si de alimentatia din timpul efortului. Organismul are nevoie de alimente care efectiv “sa tina de foame” dar sa aiba si aport mare energetic si produse care sa ofere un boom de energie intr-o perioada cat mai scurta, folosite de obicei pe final.
Hidratarea este de asemenea extrem de importanta. Nu trebuie sa ajungi sa-ti fie sete, trebuie sa bei constant, la fiecare 15-20min cate 150-200ml de lichid. Acest lichid e bine sa fie bogat in electroliti pe tot parcursul iesirii pe bicicleta, bogat in zaharuri cu ardere lenta pe prima parte si cu ardere mai rapida pe final.
Vitaminele, mineralele, antioxidantii (tot vitamine dar doar cateva si foarte concentrate), aminoacizii si proteinele sunt si ele prezente pe noptiera sportivului.
Cristian Florin

Data de inscriere : 10/01/2013
Varsta : 29
Localizare : Tulcea str viitorului/cristea service
Telefon : 0744256838 sau 0722249860

Vezi profilul utilizatorului https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201474317679834&se

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum