chistianiabike - o viata pe bicicleta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

chistianiabike - o viata pe bicicleta

Mesaj  eduard29 la data de Dum Iun 08, 2014 11:35 am

In Copenhaga m-a uimit numarul mare de bicilete pe strazi. Acolo, cel mai mult lumea se deplaseaza pe dou-trei roti, mult mai mult decat cu masina sau pe jos. Bicicleta este in realitate o extensie a corpului danezilor, absolut fireasca. Traficul in oras, pe bulevarde, e comparabil cu cel dintr-un oras mediu de provincie (Tulcea, vara are un trafic incomparabil mai aglomerat). Practic, danezii transporta absolut orice pe bicla. Impropriu spus bicla, dar termenul defineste in fapt, vehiculul propulsat de forta proprie a omului. Acolo toata lumea foloseste bici si triciclete sa faca orice treaba. De la transportul copiilor - am vazut bicilete avand un scaun de copil pe ghidon si altul in spatele seii, sau chiar tricicleta cu un cos mare in fata in care erau 3-4 copii (vorbesc de copii sub 7 ani), si pana la transportul dulapului de haine sau a 5-7 navete de sticle.
Ma intrebam unde oare sunt facute aceste vehicule minunate? Am crezut ca sunt produse artizanale, avand o multime de forme si dimensiuni.
Cautand pe net, am gasit producatorul si modele:
http://christianiabikes.com/category-product/modeller/

Cred ca lumea ar fi mult mai buna daca in toate tarile s-ar trece la folosirea intensiva a biclelor. Evident, Danemarca este o alta lume, diferita de restul continentului, nu numai de est. Cumpatati pana la zgarcenie,realisti, echilibrati. Doar uitati-va, cine are curiozitatea, la palatul regal din Copenhaga. Este cu mult mai mic decatpalatele tiganesti ridicate peste noapte, sau al lui Becali.

PS. Mentionez ca afara erau 2-3 grade (la inceputul lunii martie) si totusi, copii stateau pe bicla, aproape albastri la fata, fara sa cracneasca. Pentru ei, viata in aer liber, chiar si la temperaturi scazute, reprezinta firescul. In acea perioada, in Romania, copii erau dusi cu SUV0ul sau cu taxiul, sa nu cumva sa raceasca, nu conteaza cat se consuma pentru asta. Doar suntem nababi, ce moas-sa !?!

eduard29

Data de inscriere : 08/08/2013
Telefon : 0757807564

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum