Legislatie Rutiera

In jos

Legislatie Rutiera

Mesaj  Dj Sorin la data de Mier Feb 20, 2013 10:07 am

10 CAUZE DE ACCIDENTE

01.Intersecţia din dreapta

O masina iese de pe strada din dreapta, parcarea din dreapta sau de pe carosabilul din dreapta.

Ce vede un ciclist

O masina iese de pe strada din dreapta, parcarea din dreapta sau de pe carosabilul din dreapta.
Noteaza ca sunt posibile doua tipuri de coliziuni posibile :

tu esti deja in fata masinii si masina intra in tine,
sau masina este deja in fata ta si tu intri in masina.

Cum sa eviti aceasta coliziune:

Pedaleaza mult spre stanga. Observa cele doua linii albastre "A" si "B" din diagrama. Probabil ca esti obisnuit sa pedalezi de-a lungul liniei "A", foarte aproape de curba, deoarece iti este teama ca cumva sa fii lovit de o masina din spate. Dar ia uita-te la masina : Cand automobilistul se uita inainte la trafic, el nu se uita pe marginea soselei de pe dreapta, ci se uita drept inainte prin mijloc, la alte masini. Cu cat esti mai pe dreapta, cu atat sansele ca automobilistul sa te vada sunt mai mari. Exista si o recompensa aici : daca automobilistul din dreapta nu te vede si iese, tu ai mai mult spatiu intre tine si el pentru a putea sa te indepartezi spre stanga. Intr-un timp mai scurt, ajungi mai departe de el. Pe scurt, ai intr-adevar niste optiuni. Dar daca stai cat se poate de aproape de trotuarul din dreapta, ai singura sansa de a trage dreapta si a intra in portiera lui.

Claxoneaza. Ia-ti un claxon puternic si foloseste-l de fiecare data cand vezi o masina ca se apropie sau asteapta pe dreapta in fata ta. Daca nu ai claxon, atunci poti striga ? Hei ! ? Poate te simti jenat sa strigi, dar este preferabil decat sa te simti zdrobit! Din fericire, legislatia romaneasca impune obligativitatea purtarii unui claxon.

Poarta o lanterna frontala. Daca pedalezi noaptea, in mod logic ar trebui sa porti o lanterna frontala obligatoriu. In unele tari este obligatorie prin lege, oricum. Chiar si in timpul zilei, o lanterna frontala cu lumina intermitenta te poate face mult mai vizibil pentru motorizati, altfel risti sa vii neobservat. Cauta noile lanterne cu LED-uri care dureaza de zece ori mai mult decat un set de baterii 'stil vechi'? Aceste lanterne frontale care se pot monta chiar si pe casca, te ajuta sa intorci capul direct spre sofer, astfel incat sa il fortezi sa te vada !

Incetineste. Daca nu poti stabili un contact 'ochi in ochi' cu soferul (mai ales noaptea), este de preferat sa incetinesti viteza atat de mult incat sa poti opri brusc, daca va fi nevoie. Mda, este neplacut, dar garanteaza evitarea loviturii.

Ce vede un sofer

Intri pe strada din intersectie, parcare sau alee. Fie bicicleta apare in fata ta si lovesti ciclistul sau intri pe strada si lovesti biciclistul care vine din stanga ta.

Cum poate un sofer evita acest tip de coliziune :

Incetineste. Încetineşte întotdeauna când intri într-o intersecţie, mai ales dacă este prevăzută cu trecere special amenajată pentru biciclete.

Foloseste banda dreapta . Daca exista două benzi foloseste-o pe cea din dreapta. Acest lucru iti asigura mai mult timp sa vezi traficul perpendicular, inclusiv ciclistii.

Fii mereu atent. În apropierea intersecţiilor, mai ales unde sunt piste de biciclete amenajate, intotdeauna ţine cont de posibilitatea ca o bicicleta sa treacă direct prin faţa ta. Vei fi uimit de cat de repede poate apărea un biciclist.
Dj Sorin
Admin

Data de inscriere : 09/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Tulcea
Telefon : 0740068743

Vezi profilul utilizatorului http://www.djsorintulcea.ro/#

Sus In jos

Re: Legislatie Rutiera

Mesaj  Dorin la data de Vin Feb 22, 2013 6:49 am

Am observat alte greseli frecvente ale ciclistilor, amatori sau chiar mai experimentati.

De multe ori traverseaza strada pe zebra pe bicicleta, lucru riscant, in orice moment un sofer neatent sau surprins de bicicleta, poate acrosa ciclistul. Traversati asadar strada doar mergand pe langa bicicleta!

La semafor, nu traversati pe rosu, chiar de va pare simplu sa va strecurati printre masinile ce asteapta lumina verde. Asteptati, sunteti in mai siguranta asa.

Altii, dorind sa para smecheri, se plimba relaxati pe partea carosabila luand mainile de pe ghidon, poate, pentru a iesi in evidenta?! Avand ghidonul liber, oricand poate apare ceva neprevazut (o groapa, un obstacol), iar, in incercarea de a l ocoli, smecherul se poate dezechilibra si poate fi lovit de vreun autoturism din trafic.

Aveti mare atentie la sens-giratoriile din oras. Asigurati-va bine si abia atunci cand sunteti siguri ca puteti trece in siguranta, angajati-va in traversarea lor. Chiar daca aveti prioritate, circulate cu atentie sporita, caci multi soferi neatenti nu ne vor respecta in trafic.

Inca un lucru si am incheiat: montati-va lumini pe biciclete, rosie intermitenta in spate si alba in fata, si, circulati cu ele aprinse chiar si ziua, pentru a fi mai usor vizibili in trafic. Este pentru siguranta Dvs!
Dorin

Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 35
Telefon : 0740421871

Vezi profilul utilizatorului http://facebook.com/dorin.serghei

Sus In jos

Mesaj  termo la data de Vin Feb 22, 2013 7:32 am

Adevarate vorbe spui Dorin, eu de exemplu trec pe trecerea de pietoni pe bicicleta. Nu cred ca soferii nu ar opri pentru ca sunt obligati sa opreasca chiar daca trece un caine sau altceva.
termo

Data de inscriere : 10/01/2013
Varsta : 31

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Luc la data de Vin Feb 22, 2013 7:46 am

Cand treci zebra pe bicla venind de pe trotuar e cum e, mai ales daca dai timp soferilor sa vada ca intentionezi traversarea si nu te bagi deodata pe trecere in viteza. Urat e cand mergi pe carosabil si deodata faci stanga ca sa traversezi trecerea!

Luc

Data de inscriere : 13/01/2013

Sus In jos

Mesaj  Dj Sorin la data de Vin Feb 22, 2013 9:44 am

Adevarate lucruri spui tu Dorine,dar cine sa le respecte?
Dj Sorin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Cristian Florin la data de Vin Feb 22, 2013 1:41 pm

Poftiti un citat din ceea ce spune Legislatia rutiera!

Ce nu au voie sa faca biciclistii

Regulamentul de aplicare a Codului Rutier stabileste ca celor care conduc biciclete sau mopede le este interzis, printre altele, sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada ori sa conduca autovehiculul fara a mentine contactul rotilor cu solul.

In plus, nici biciclistii si nici conducatorii de mopede nu au voie sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped.

O alta obligatie a biciclistilor si a conducatorilor de mopede este aceea de conduce cu cel putin o mana pe ghidon si cu ambele picioare pe pedale.

De asemenea, acestora le mai este interzis:
sa invete sa conduca biciclete sau mopede pe drumurile intens circulate;
sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;
sa circule in timp ce se afla sub influenta alcoolului, a produselor ori substantelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;
sa se tina de un vehicul aflat in mers ori sa fie remorcat de un alt vehicul sau impins ori tras de o persoana aflata intr-un vehicul;
sa transporte o alta persoana, cu exceptia copilului pana la 7 ani, numai daca vehiculul are montat in fata un suport special, precum si a situatiei cand vehiculul este construit si/sau echipat special pentru transportul altor persoane;
sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;
sa transporte sau sa traga orice fel de obiecte care, prin volumul ori greutatea lor, stanjenesc sau pericliteaza conducerea vehiculului ori circulatia celorlalti participanti la trafic;
sa circule pe aleile din parcuri sau din gradini publice, cu exceptia cazurilor cand nu stanjenesc circulatia pietonilor;
sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa.

Cristian Florin

Varsta : 30
Localizare : Tulcea str viitorului/cristea service
Telefon : 0744256838 sau 0722249860

Vezi profilul utilizatorului https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201474317679834&se

Sus In jos

Legislatie Rutiera

Mesaj  Cristian Florin la data de Vin Feb 22, 2013 1:43 pm

Acest text e destinat acelor persoane care incalca regulile, asa ca mare atentie, altfel veti fi sanctionati!
Cristian Florin

Vezi profilul utilizatorului https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201474317679834&se

Sus In jos

Mesaj  Dj Sorin la data de Sam Feb 23, 2013 1:19 am

10 CAUZE DE ACCIDENTE

02.O Portiera in Nas

Un sofer isi deschide portiera chiar in fata ta. Intri in el, daca nu te poti opri la timp. Daca esti norocos, automobilistul apuca sa iasa deja din masina si atunci te lovesti de moale, si ai si satisfactia ca l-ai trantit si pe el la pamant!
Ce vede un ciclist

Un sofer (sau pasager) deshide portiera chiar in fata ciclistului. Ciclistul intra direct in ea daca nu poate opri la timp.

Cum poate fi evitata acesta coliziune:

Pedaleaza mult spre stanga. Pedaleaza mult spre stanga astfel incat sa nu fii nevoit sa intri in portiera lui, sau sa tragi mult de ghidon ca sa eviti pe stanga accidentul. S-ar putea sa iti fie teama de masinile care vin din spatele tau, dar gandeste-te: soferii acelor masini te pot vedea, pe cand cel din fata ta este clar ca nu te-a vazut! NU iti fie teama ca cei din spate nu pot trece de tine, daca vor, te pot depasi schimband banda! Codul rutier iti perminte sa mergi pe banda stanga (chiar daca blochezi masinile din spatele tau ) ca sa poti sa eviti sa nu te lovesti de o portiera care se dechide din senin.

Ce vede soferul

Deschizi portiera fara sa te asiguri si imediat se loveste un ciclist de ea.

Cum poate un şofer evita aceasta coliziune :

Uită-te înainte de a deschide. Tot timpul uită-te un oglinda retrovizoare inainte de a deschide portiera. Daca un pasager deschide portiera din spatele soferului sa se asigure prin a deschide portiera un pic si apoi să se uită dacă vine un ciclist.
Dj Sorin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wildiuly la data de Sam Feb 23, 2013 1:29 am

Felicitari pentru post foarte util pentru toti ciclistii.
wildiuly

Data de inscriere : 04/02/2013
Telefon : 0752187029

Sus In jos

Mesaj  Dorin la data de Sam Feb 23, 2013 11:13 am

Asadar, sa respectam regulile. Au fost create cu cap, pentru binele nostru!
Dorin

Sus In jos

LEGISLATIE RUTIERA

Mesaj  Vizitato la data de Sam Feb 23, 2013 10:08 pm

La faza cu deschisul portierei fara se se asigura in prealabil, eu unul personal as opri cand pot si daca mai pot si as face niste mici reglaje la masina individului. De exemplu ii mut oglinda pe trotuar pentru ca oricum nu o foloseste, caci daca ar folosi-o, nu ar mai deschide portiera cand nu trebuie. Si in a doua faza i-as trimite dintii dupa oglinda cu tot cu maxilar, ca sa nu mai comenteze degeaba, cum ar fi sa zica scuze dar nu te-am vazut sau altele.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Luc la data de Dum Feb 24, 2013 2:48 am

Titi, din mesajul de mai sus inteleg cat de mult iti displace ideea de a se intampla faza cu deschisu' portierei. Si asa si este, ar fi revoltatoare faza.

Dar daca e sa interpretez la propriu mesajul, asa ceva nu e deloc ok sa faci decat in cazul in care soferul desi e vinovat, incepe sa te insulte sau mai rau, atat.
Gandeste-te putin fara sa te precipiti. Esti si tu sofer si nu-ti doresc sa ai parte de un ciclist sportiv care apare cand nu te astepti! Si inca tu stii de ciclism dar trebuie sa tii cont ca multi nu au habar de cat de repede se poate deplasa un ''cursierist'' sau mtb-ist bun.

Soferii nu sunt obisnuiti cu motociclistii.......d-apai cu ciclistii, mai ales cei sportivi, si asta nu e vina nici a unora nici a altora, pur si simplu noi ciclistii suntem prea putini ca numar in trafic, deci suntem vazuti de soferi ''odata la un an'' si asta face sa nu se intipareasca in subconstientul lor faptul ca putem fi si noi pe acolo in orice moment.

Daca avem chestiile astea in minte, putem evita multe evenimente neplacute.
Intre timp daca se fac campani de constientizare si piste ciclism, o sa fie bine.

Luc

Data de inscriere : 13/01/2013

Sus In jos

Mesaj  Cristian Florin la data de Dum Feb 24, 2013 8:45 am

Sa va mai inveseliti putin bounce
Cristian Florin

Sus In jos

Mesaj  Lucian Dan la data de Dum Feb 24, 2013 9:47 am

Titi, dacă te supără șoferii iată soluția. Smile

Lucian Dan

Data de inscriere : 30/01/2013
Localizare : Tulcea E3
Telefon : 0764401347

Vezi profilul utilizatorului http://pelicanbiketulcea.ro/index.php

Sus In jos

LEGISLATIE RUTIERA

Mesaj  Vizitato la data de Dum Feb 24, 2013 10:03 am

Luci, tu zici asa, dar atunci pentru ce ma-sa are oglinzi si ochi , sa se asigure pentru cand se da jos sa o faca in maxima siguranta, caci daca te gandesti, in loc de un biciclist sau un motoclist poate fi un tir sau chiar masina politiei si atunci ori scapa lovit de masina politiei si cu amenda ori lovit de tir si isi muta domiciliul pe Eternitatii la "garsoniera"! Asa ca eu cred ca daca scapa cu o bataie din partea mea, scapa cel mai ieftin si ar trebui sa imi si multumeasca ca scapa asa usor.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Dorin la data de Lun Feb 25, 2013 3:55 am

Avem si noi prioritate si drepturi in trafic dar soferii nu prea ni le respecta. Poate peste 10 ani vom avea si noi mai multe piste de ciclism pe care sa ne deplasam mai in siguranta prin Tulcea. Superb clipul postat de Lucian Dan! cheers
Dorin

Sus In jos

Mesaj  Dj Sorin la data de Lun Feb 25, 2013 6:31 am

Ciclisti din New York, doar legea junglei.

Dj Sorin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Lucian Dan la data de Lun Feb 25, 2013 11:48 am

Se fac și concursuri pe această temă :

un documentar interesant despre tribul bicicliștilor:

Lucian Dan

Sus In jos

Mesaj  Dorin la data de Mar Feb 26, 2013 12:04 am

Viitorul suna bine, curand vom fi mai multi ca ei datorita evolutiei spectaculoase a pretului benzinei/motorinei! Very Happy

Dorin

Sus In jos

Mesaj  Dj Sorin la data de Mier Mar 06, 2013 3:26 am

10 CAUZE DE ACCIDENTE

03.Semaforul

Opresti la semaforul rosu, in dreapta unei masini deja parcate. Soferul NU te poate vedea. La culoarea verde, tu pleci inainte, iar el face dreapta peste tine. Chiar si masinile mici te pot surprinde astfel, dar cel mai des se intampla cu autobuzele sau cu camioanele.

Ce vede ciclistul

Te-ai oprit in dreapta unei masini care asteapta la semafor sau la un semn de STOP. SOFERUL NU TE POATE VEDEA! Cand sa face verde, te misti inainte si soferul vireaza la dreapta si te loveste.

Cum evita ciclistul coliziunea:

Nu te opri unde soferul nu te poate vedea. Opreste-te in punctul "A" aratat pe desen, unde primul sofer te poate vedea, sau la punctul "B" in spatele primei masini. Daca te opresti in punctul "B", prima masina nu te poate lovi cand vireaza dreapta si a doua masina te poate vedea clar. Nu uita ca ambele masini pot intra in tine.

Daca ai ales "A" traverseaza mai repede imediat ce s-a facut verde.

Daca ai ales "B", stai in spatele primei masini cand s-a facut verde. Este posibil sa vireze la dreapta la intersesctie sau sa coteasca neasteptat la dreapta. Incearca sa stai in fata masini din spate pana cand treci de intersesctie, pentru ca e posibil sa incerce sa te depaseasca sau sa-ti taie calea in timp ce vireaza dreapta.
Ce vede soferul

Ai oprit in banda dreapta la culoarea semaforului rosu sau la un semn STOP. Un ciclist se opreste si el pe partea dreapta a masini tale si nu il vezi .

Cand culoare semaforului se face verde virezi dreapta si ciclistul continua sa circule intainte. Atunci se produce coliziunea

Cum poate un sofer să evite aceasta coliziune:

Foloseste semnalizarea. Daca un ciclist te vede ca semnalizezi stanga sunt sanse mai mici sa incerce sa te depaseasca pe dreapta. Ei pot opri in spatele tau , sau sa vireze stanga .In ambele cazuri nu are cum sa se intample o coliziune.

Uita-te inainte de a vira . Nu toti ciclisti sunt constienti de pericolul pe care il pot crea daca circula in fata masinii sau in lateralul unui sofer. Tot timpul asigura-te inainte de a vira la dreapta cand pleci de la STOP.

Intarziati inainte de a intoarce. In zone cu trafic mare de ciclism, adauga o jumatate de secunda intarziere cand pleci de la semnalul STOP sau de la semafor. Acest lucru te va ajuta sa vezi ciclisti care erau in punctul mort si au inceput sa circule.

Dj Sorin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wildiuly la data de Mier Mar 06, 2013 11:58 am

Da, foarte buna asta pentru cine nu stie. SUPER!!!
wildiuly

Data de inscriere : 04/02/2013
Telefon : 0752187029

Sus In jos

Mesaj  Muti la data de Joi Mar 07, 2013 5:21 am

Regulametul spune ca biciclistul trebuie sa opreasca la semafor in spatele ultimei masini. Deci nu are voie sa depaseasca pe dreapta o masina care e oprita la semafor.
Muti

Data de inscriere : 14/01/2013
Localizare : Galati
Telefon : 0740385671

Vezi profilul utilizatorului http://www.ciclismgalati.ro

Sus In jos

Mesaj  Lucian Dan la data de Vin Mar 08, 2013 2:06 pm

Pentru cititori de limbă engleză găsiți aici principalele reguli de circulație pe bicicletă
http://bicyclesafe.com/
Lucian Dan

Sus In jos

Mesaj  Dj Sorin la data de Vin Apr 12, 2013 5:50 am

10 CAUZE DE ACCIDENTE

04.Carligul de dreapta

Aceasta coliziune se intampla atunci cand o masina taie calea unui ciclist si imediat dupa aceea vireaza la dreapta , direct in fata ciclistului .Aceast viraj la drepta se poate face la o intersesctie , alee sau parcare.

Cea mai probabila cauza in aceasta coliziune este soferul care nu pot aprecia viteza ciclistului. Multi soferi se gandesc ca un ciclist nu merge prea repede. Dar nici nu le trece prin minte ca pot evita la timp coliziunea.

Ce vad ciclistii

O masina te depaseste si vireaza la dreapta direct in fata ta sau direct in tine. Soferii cred ca tu nu mergi foarte repede pentru ca esti pe bicicleta , dar nici nu se gandesc ca nu pot sa te depaseasca in timp. Acest timp de coliziune este foarte greu de evitat pentru ca tu vezi tocmai in ultima clipa si nu ai cum sa te feresti.

Cum un ciclist poate evita acest tip de coliziune:

Circula pe stanga. Ocupand banda este mai greu ca soferii sa te depasesca si mai putin probabil sa-ti taie calea. Daca banda pe care circuli este destul de mare ca masinile sa te poata depasi in sigurata , ar trebuie sa ocupi o banda.
In general legea rutiera prevede ca o banza sa aiba latimea minima egala cu a unei masini.
Uita-te in oglinda retrovizoare inainte de a intra intr-o intersesctie.Cand treci prin intersesctie trebuie sa fi foarte atent la ce este in fata ta

Ce vede un sofer

Ai depasit un ciclist si virezi al dreapta . Ciclistul te loveste pe partea dreapta a masinii sau lovesti pe ciclist din plin.

Cum un sofer poate evita acest timp de coliziune:

Foloseste-te de oglinda retrovizoare. Nu vira in fata nici unui vehicul pe care tocamai l-ai depasit fara sa te uiti in oglinda retrovizore.
Tratati toti ciclisti ca pe un vehicul care se misca cu viteza redusa. Daca iei in consoderatie acest tip de coliziune este clar ca nu vei mai depasi nici un vehicul si nu vei vira brusc drepata in fata lor.
Semanlizeaza mai devreme cand vrei sa virezi. Nu numai ca este ilegal sa virezi fara sa semnalizezi , dar creste sansa de a fi lovit din spate de o alta masina. Dar daca te vede un ciclist ca semnalizi el poate opri si poate evita la timp sa evide coliziunea.

Afla cat de repede poate merge o bicicleta. Pe un drum drept o bicicleta poate circula cu o viteza cuprinsa intre 9 si 49 de km/h. Ciclistii care coboara un deal au o viteza mai mare si un ciclist care urca un deal are o viteza mai mica.

Invatata sa apreciezi viteza unui ciclist. Ca sa apreciezi viteza medie unui ciclist, incearca sa mergi pe langa el ca sa poti sa vezi cu ce viteza merge uitandute la vitezometru. Este responsabilitatea ta sa fi constient de toti participantii la trafic de pe strada .
Dj Sorin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Dj Sorin la data de Mier Aug 07, 2013 4:43 am

Noul Cod Rutier aduce amenzi mai mari pentru bicicliști

De mâine, 8 august, un nou Cod Rutier întră în vigoare. Chiar dacă pentru bicicliști nu se schimbă prea multe lucruri, există câteva modificări importante care îi vizează, cum ar fi amenzile mai mari în caz că sunt prinși încălcând legea.

Astfel, cei care pedalează vor trebui să se dea jos de pe bicicletă atunci când vor traversa pe o trecere de pietoni marcată, în caz contrat putând fi sancționați cu o sumă cuprinsă între 450 și 600 de lei. De asemenea, nu va fi permis nici a învăța mersul pe bicicletă pe drumuri intens circulate.

Posesorilor de vehicule li se interzice să circule pe acostamentul drumului, excepție făcând bicicliștii, în cazul în care carosabilul nu dispune de piste speciale pentru aceștia. În plus, noul Cod specifică faptul că bicicletele, precum și vehiculele din categoria AM, A1, A2 şi A, vor trebui conduse doar pe un singur rând.

Și nici transportul unei persoane în stare de ebrietate sau conducerea unei biciclete de către o persoană în aceeași stare nu va fi trecută cu vederea de către Poliție. Shocked 
Dj Sorin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos