Plimbare pe dealurile Dobrogene

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Plimbare pe dealurile Dobrogene

Mesaj  Muti la data de Mar Apr 16, 2013 1:25 am

Duminica ce tocmai a trecut, ne-am permis sa va spionam tinuturile deluroase.
La 8:30 eram la bac 2 grupuri: primul grup avea ca obiectiv varful de la Atmagea si retur, al doilea format din MTB-isti si domnisoare cu o fire mai romantica au purces spre padurea din Nifon.
3 cursiere au luat cu asalt dealurile dobrogene si noi ne-am bucurat de vremea si privelistea care s-a descoprit in fata ochilor. Dupa iesirea din comuna IC Bratianu asfaltul a fost excelent, putin vant din spate, iar noi am putut mentine o viteza de 38-40 km/h pana la Luncavita. Acolo o mica pauza, o poza, o banana si din nou la pedale.
Drumul din Luncavita pana in Balabancea e exceptional - delusoare, zona umbrita, peisaj mirific. Din Balabancea ne-am strecurat prin mici cratere si am ajuns in final la Horia. De la Luncavita pana la Horia ne-am intalnit doar cu 5 masini.
La Horia am hotarat ca e pacat sa nu facem si ceva serpentine spre Atmagea. Cele 2 dealuri le-am parcurs cu o viteza de 10-14 km/h (puteam si mai mult, dar peisajul trebuia si el admirat).
Dupa ce-am ajuns in varf trebuia sa ne intoarcem. Dar odata cu noi s-a intors si norocul impotriva noastra. Pana la Galati vantul din fata ne-a fost "prieten".
Am oprit in Cerna pentru un refill (banane, apa si covrigi) si ne-am continuat drumul incet-incet spre casa. Vantul a reusit sa ne tina piept chiar si pe coborari, unde abia puteam sa atingem pragul de 25-30 de km/h. In apropiere de Greci un nor a stropit praful praful din fata noastra. La Macin am facut dreapta si ne-am mai distrat putin cu 2-3 dealuri si cu vant din fata.
Degeaba am pomenit tot drumul de berea de la final, tot la ora 16:00 am trecut cu bacul.
In total s-au acumulat 145 de km si o diferenta de nivel de 1335 m; media a fost undeva pe la 24 km/h.
Poate data viitoare ne gasim pe cararile patriei in zonele voastre.
Se pune la cale si o plecare spre Tulcea Laughing - inca nu stiu in care week-end. Voi da de stire.
Graficul turei.
Muti

Data de inscriere : 14/01/2013
Localizare : Galati
Telefon : 0740385671

Vezi profilul utilizatorului http://www.ciclismgalati.ro

Sus In jos

Re: Plimbare pe dealurile Dobrogene

Mesaj  Dj Sorin la data de Mar Apr 16, 2013 1:55 am

Bun asa,fratii de peste Dunare nu stau deloc
Noi nu ne putem lauda decat cu cativa km din care ultimii 12 au fost cu ploaie buna din fata de ne-a.......udat bine. Mad
Dj Sorin
Admin

Data de inscriere : 09/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Tulcea
Telefon : 0740068743

Vezi profilul utilizatorului http://www.djsorintulcea.ro/#

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum