Recondiționare, întreținere pedale pe bile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Recondiționare, întreținere pedale pe bile

Mesaj  Lucian Dan la data de Vin Iun 14, 2013 10:22 am

Recondiţionare pedale pe bile – tutorial foto

Publicat de LucianTheOne pe data de 13 Iun 2013 în Doctorul bicicletei, Galerie articole, Tehnic.
O clienta a venit a doua zi dupa ce-i montasem pedale noi sa se planga de un zgomot in partea dreapta. Am identificat rapid o pedala semiblocata care pocnea la fiecare rotatie. Am inspectat-o rapid si am constatat ca i-a sarit o biluta.
Am demontat pedala si am prins-o in meghina de partea plata a axului. Cu o surubelnita subtire i-am scos capacul de protectie din plastic. Unele modele au capac metalic, presat sau infiletat.
Se vede ca o biluta a sarit de pe cuveta din cauza conului ce s-a slabit.
Cu o cheie tubulara de 12mm am scos contrapiulita. Unele pedale au si alte dimensiuni ale contrapiulitei, dar se intalnesc foarte rar. Contrapiulita are filet de M8x1.
Dupa pulita este o saiba antirotatie, apoi conul. Saiba am scos-o usor cu o penseta. Marginile conului formeaza un hexagon cu latura de 15mm, dar nu am o cheie tubulara atat de subtire incat sa incapa in pedala. Solutia este o surubelnita lata cu care am desfiletat conul.
Am scos pedala din menghina cu tot cu ax si am rasturnat bilele pe o laveta. Nu scoateti corpul pedalei cand axul este in menghina ca vor cadea toate bilutele. Am inspectat suprafetele de rulare a bilelor pentru efentuale defecte.
La respectiva pedala erau cate 12 bile de 3,1mm pe fiecare parte. Mai era loc lejer pentru inca una asa ca am adaugat-o. Am uns cuvetele cu vaselina apoi am lipit bilule una cate una. Bilele au aceeasi dimensiune cu cele din pinioane si casete.
Dupa fixarea bilelor am introdus axul si am infiletat conul. Am prin iarasi axul in menghina, am adaugat saiba si contrapiulita si am inceput reglarea jocului. E o treaba migaloasa ce necesita multe incercari. Am infiletat putin conul apoi am strans contrapiulita la maxim. Daca e prea strans se dezfileteaza contrapiulita apoi foarte putin conul si se strange la loc. Si tot asa de cateva ori pana se obtine o rotire lina, fara joc si cu frecare minima.
Inainte de montarea pe bratul angrenajului, filetul pedalei se unge cu vaselina!

Preluare de pe www.ciclism.ro
Lucian Dan

Data de inscriere : 30/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Tulcea E3
Telefon : 0764401347

Vezi profilul utilizatorului http://pelicanbiketulcea.ro/index.php

Sus In jos

Re: Recondiționare, întreținere pedale pe bile

Mesaj  Sile la data de Mar Iun 25, 2013 12:02 am

Multumesc pentru postare, aveam nevoie de un tutorial ca asta.
Sile

Data de inscriere : 30/01/2013
Varsta : 30
Localizare : Tulcea
Telefon : 0752591566

Vezi profilul utilizatorului https://www.facebook.com/tulceabikers

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum